Så sprang pæonerne ud
Det er en dejlig tid. Og søndag er det jo sankt Hans. Hvor går det dog bare stærkt lige nu!
![]() |
Top venstre: Buketten fra Lene :) Top højre: Sommerbuketter Bund: Haven lige nu med pæoner, lupiner og iris. |
Velkommen "I haven hos Evigglade". Haven er min genvej til naturen. Her elsker jeg at skabe hyggelige rammer omkring mit hjem, som jeg deler med min familie. Følg med i min have, og på havebesøg i andre havefolks smukke haver. Find din haveglæde frem og nyd det! Husk at lægger du en hilsen - skinner min sol lidt mere!
![]() |
Top venstre: Buketten fra Lene :) Top højre: Sommerbuketter Bund: Haven lige nu med pæoner, lupiner og iris. |
Ja er det ikke skønt...:-)
SvarSletMen kedelig at det altid regner sådan når de springer så de bliver slået ned.
Jeg synes at gentager sig år efter år. Har reddet nogen ind i vaser.
Hyggeligt besøg du havde af blogfolket..:-)
God St.Hans fra Lisbeth
Tak Lisbeth
SletVi må bare klippe og tage ind. Det er liiige til at overkomme ;) Håber du også får lavet buketter til stuerne for tiden.
knus
Eva
Hej Eva.Dejlige buketter og dejligt med besøg af alle de dejlige"tøser"
SvarSletSiger som Lisbeth.....ærgeligt med den regn.For alle mine pæoner kan heller ikke lide vejret.
Rigtig god weekend til dig knus Jette
Det er såre sandt som det er sagt. Men når de kommer ind istedet og sammen med roser dufter i stuerne er livet bare dejligt. Hav det godt Jette! Har du set at der er 7 åbne haver i Holte søndag?
SletJa, det gælder om at nyde hvert minut med pæonerne, for vejret er hård ved dem. Skønne buketter du har, sommerens dejlige bonusfornøjelse... :o)
SvarSletBonus i den grad. Der er flere og flere i haven, det er så skønt når de rigtigt kommer igang og der er nok til at plukke ind af.
SletHej. Det ser flot og frodigt ud. Det er med at nyde det lige nu. Det er mit første år med pæoner i haven, så jeg kan ikke forvente at de blomstrer, men så har jeg heldigvis bonderoser.
SvarSletDet er jo nærmest lige så skønt. Håber du nyder dem.
SletKære Eva
SvarSletDejlige havebuketter. Ja, haven farer af sted lige nu. Det er om at nyde pæoner, roser og et væld af andre planter, som hver dag folder sig ud. Hver eneste dag bliver jeg overrasket over, hvad der er sprunget ud, når jeg kommer ned i haven. Regnen har det med at gøre fornøjelsen kortere, end jeg kunne tænke mig, men på den anden side, har planterne brug for regn.
Det var meget hyggeligt at have besøg af dig og Helle Vibeke i dag.
Kære Nette
SletJeg er så VILDT glad at jeg fik lov til at se dit paradis. Det må IKKE være sidste gang, du er også velkommen her, bare ring. :)
Lige nu er roser og pæoner en overdådig blostring igang. Og HELE haven dufter. :)
knus
Ja du har helt ret.....alting går hurtigt nu. Måske næsten for hurtigt, hvis man ikke holder øjnene åbne og følger med derude.
SvarSletVi er lige kommet hjem efter en uge på Island - og hold da op hvor var der sket meget på de dage. Desværre havde regnen gjort sit til at få lagt pæonerne... så det var godt at vores "havepassere" havde taget nogle af dem med sig hjem til stuerne.
mange sommer hilsner fra Susan
hej Susan
SletIøvrigt superlækkert med åben have hos dig :)
Vi er desværre booket netop denne weekend.
Håber I vil hygge jer bravt.
Hvis andre i Viborg området kan den 17. august, så kig her: http://mylovinggarden.blogspot.dk/2013/06/aben-have-orangeri.html
Smukke buketter.
SvarSletTak for kigget.
Ha´ en god aften.
Tak for din hilsen.
SletDu ønskes også en dejlig uge.
Oh my gosh, beautiful flower arrangements! I was in Denmark two weeks ago. My friend, Erik Buch is a florist in Copenhagen.
SvarSletCheers from Washington, DC!
Loi
Tone on Tone
Dear Loi
SletI saw your amazing photos from the trip. Hope you come back to Denmark again soon. You are welcome to drop me a line if you do. I will be happy to recommend some extraordinary sights for you around Copenhagen.